U.S. Soccer announces pairings for first two rounds of U.S. Open Cup

U.S. Soccer announces pairings for first two rounds of U.S. Open Cup

U.S. Open Cup

U.S. Soccer announces pairings for first two rounds of U.S. Open Cup

Photo by Kevin Jairaj /USA Today Sports

The start of the U.S. Open Cup is just weeks away, and the tournament process truly began on Wednesday with the unveiling of the first and second round matchups.

On Wednesday, U.S. Soccer unveiled the pairing and hosting scenarios for the first two rounds of the U.S. Open Cup, which kicks off on May 9 when Red Force FC takes on the South Florida Surf. The first round is set to feature 28 total matches that include 21 Premier Development League (PDL) teams, 18 National Premier Soccer League (NPSL) sides, and 17 Open Division local qualifiers.

The second round is set to kick off on May 16-17, featuring the introduction of six NASL teams and 18 USL clubs.

U.S. Soccer also determined a list of teams that are not permitted to be matched up throughout the tournament unless in the final due to affiliation rules. Those clubs include the Jacksonville Armada (NASL) and Jacksonville Armada U-23 (NPSL); OKC Energy (USL) and OKC Energy U23 (PDL); San Jose Earthquakes (MLS) and Reno 1868 FC (USL); Seattle Sounders FC (MLS) and Sounders FC U-23. Teams that are majority-owned or controlled by higher-division clubs are excluded from the competition.

Here’s a closer look at the initial matchups:

First Round

MAY 9

Red Force FC (Fla.) vs. South Florida Surf (PDL), 8:30 p.m. ET, Tropical Park; Miami, Fla.

MAY 10

Fredericksburg FC (NPSL) vs. Christos FC (Md.), 5 p.m. ET, Univ. of Mary Washington Battleground Stadium; Fredericksburg, Va.

Atlanta Silverbacks (NPSL) vs. SC United Bantams (PDL), 5 p.m. ET, Atlanta Silverbacks Park; Atlanta, Ga.

El Farolito (Calif.) vs. Burlingame Dragons FC (PDL), 3 p.m. PT, Boxer Stadium; San Francisco, Calif.

GPS Portland Phoenix (PDL) vs. GPS Omens (Mass.), 7 p.m. ET Memorial Field; Portland, Maine

Western Mass Pioneers (PDL) vs. Boston City FC (NPSL), 7 p.m. ET, Lusitano Stadium; Ludlow, Mass.

New Jersey Copa FC (NPSL) vs. FC Motown (N.J.), 7 p.m. ET, Saint John Vianney High School; Holmdel, N.J.

Charlotte Eagles (PDL) vs. Chattanooga FC (NPSL), 7 p.m. ET, Charlotte Christian School; Charlotte, N.C.

Carolina Dynamo (PDL) vs. Legacy 76 (NPSL), 7 p.m. ET, Macpherson Stadium; Greensboro, N.C.

Miami United FC (NPSL) vs. Boca Raton Football Club (Fla.), 7 p.m. ET, Ted Hendricks Stadium; Hialeah, Fla.

Jacksonville Armada U-23 (NPSL) vs. The Villages SC (PDL), 7 p.m. ET ,Patton Park; Jacksonville, Fla.

Ocean City Nor’easters (PDL) vs. Junior Lone Star FC (Pa.), 7:30 p.m. ET, Carey Stadium; Ocean City, N.J.

Reading United AC (PDL) vs. Clarkstown SC Eagles (NPSL), 7:30 p.m. ET, Exeter Township Senior High School; Reading, Pa.

Michigan Bucks (PDL) vs. AFC Ann Arbor (NPSL), 7:30 p.m. ET, Ultimate Soccer Arenas; Pontiac, Mich.

Derby City Rovers (PDL) vs. Tartan Devils Oak Avalon (Pa.), 7:30 p.m. ET, Woehrle Athletic Complex; Jeffersonville, Ind.

Chicago FC United (PDL) vs. Grand Rapids FC (NPSL), 7 p.m. CT, Martin Stadium (Northwestern Univ.); Evanston, Ill.

Dutch Lions FC (NPSL) vs. NTX Rayados (Texas), 7 p.m. CT, Dutch Lions FC Soccer Facility; Conroe, Texas

FC Wichita (NPSL) vs. Azteca FC (Colo.), 7 p.m. CT, Stryker Soccer Compex; Wichita, Kan.

Des Moines Menace (PDL) vs. AFC Cleveland (NPSL), 7:30 p.m. CT, Valley Stadium; West Des Moines, Iowa

Tulsa Athletic (NPSL) vs. Oklahoma City Energy U23 (PDL), 7:30 p.m. CT, Hurricane Soccer & Track Stadium; Tulsa, Okla.

Sonoma County Sol (NPSL) vs. Anahuac FC (Nev.), 7 p.m. PT, Casa Grande High School; Petaluma, Calif.

Albion SC Pros (NPSL) vs. Chula Vista FC (Calif.), 7 p.m. PT, Mission Bay High School; San Diego, Calif.

FC Golden State Force (PDL) vs. Outbreak FC (Calif.), 7 p.m. PT, Citrus College; Glendora, Calif.

Fresno Fuego (PDL) vs. La Máquina FC (Calif.), 7 p.m. PT, Chukchansi Park; Fresno, Calif.

Ventura County Fusion (PDL) vs. Moreno Valley Fútbol Club (Calif.), 7 p.m. PT, Ventura College Sportsplex; Ventura, Calif.

FC Tucson (PDL) vs. Colorado Rush (Colo.), 7:30 p.m. MST, Kino North Stadium; Tucson, Ariz.

OSA FC (NPSL) vs. Sounders FC U-23 (PDL), 7:30 p.m. PT, Seattle High School Memorial Stadium; Seattle, Wash.

L.A. Wolves FC (Calif.) vs. San Diego Zest (PDL), 7:30 p.m. PT, Bell Gardens John Anson Ford Park; Bell Gardens, Calif.

SECOND ROUND

(ALL MATCHES PLAYED MAY 17 UNLESS OTHERWISE LISTED))

(May 16) Red Force FC (Fla.) vs. Miami FC (NASL), 8:30 p.m. ET, Tropical Park; Miami, Fla.

-or-

South Florida Surf (PDL) vs. Miami FC (NASL), TBDHome Team TBD

Fredericksburg FC (NPSL) vs. Richmond Kickers (USL), 5 p.m. ET, Univ. of Mary Washington Battleground Stadium; Fredericksburg, Va.

-or-

Richmond Kickers (USL) vs. Christos FC (Md.), 7 p.m. ET, City Stadium; Richmond, Va.

Atlanta Silverbacks (NPSL) vs. Charleston Battery (USL), 5 p.m. ET, Atlanta Silverbacks Park; Atlanta, Ga.

-or-

Charleston Battery (USL) vs. SC United Bantams (PDL), 7 p.m. ET, MUSC Health Stadium; Charleston, S.C.

Rochester Rhinos (USL) vs. FC Motown (N.J.)/New Jersey Copa FC (NPSL) winner, 7 p.m. ET, Capelli Sport Stadium; Rochester, N.Y.

Boston City FC (NPSL) vs. GPS Omens (Mass.)/GPS Portland Phoenix (PDL) winner, 7 p.m. ET, Brother Gilbert Stadium; Malden, Mass.

-or-

Western Mass Pioneers (PDL) vs. GPS Omens (Mass.)/GPS Portland Phoenix (PDL) winner, 7 p.m. ET, Lusitano Stadium; Ludlow, Mass.

Miami United FC (NPSL) vs. Jacksonville Armada (NASL), 7 p.m. ET, Ted Hendricks Stadium; Hialeah, Fla.

-or-

Jacksonville Armada (NASL) vs. Boca Raton Football Club (Fla.), 7 p.m. ET, Southern Oak Stadium (Jacksonville Univ.); Jacksonville, Fla.

Carolina Dynamo (PDL) vs. North Carolina FC (NASL), 7 p.m. ET, Macpherson Stadium; Greensboro, N.C.

-or-

Legacy 76 (NPSL) vs. North Carolina FC (NASL), 7 p.m. ET, Wanner Stadium; Williamsburg, Va.

Charlotte Eagles (PDL) vs. Charlotte Independence (USL), 7 p.m. ET, Charlotte Christian School; Charlotte, N.C.

-or-

Chattanooga FC (NPSL) vs. Charlotte Independence (USL), 7:30 p.m. ET, Finley Stadium; Chattanooga, Tenn.

AFC Ann Arbor (NPSL) vs. Indy Eleven (NASL), 7 p.m. ET, Scicluna Field (Eastern Michigan Univ.); Ypsilanti, Mich.

-or-

Michigan Bucks (PDL) vs. Indy Eleven (NASL), 7:30 p.m. ET, Ultimate Soccer Arenas; Pontiac, Mich.

Tartan Devils Oak Avalon (Pa.) vs. Louisville City FC (USL), 7 p.m. ET, Rooney Field; Pittsburgh, Pa.

-or-

Louisville City FC (USL) vs. Derby City Rovers (PDL), 7:30 p.m. ET, Woehrle Athletic Complex; Jeffersonville, Ind.

New York Cosmos (NASL) vs. Clarkstown SC Eagles (NPSL), 7 p.m. ET, Rocco B. Commisso Stadium; New York, N.Y.

-or-

Reading United AC (PDL) vs. New York Cosmos (NASL), 7:30 p.m. ET, Exeter Township Senior High School; Reading, Pa.

FC Cincinnati (USL) vs. AFC Cleveland (NPSL), 7 p.m. ET, Nippert Stadium (Univ. of Cincinnati); Cincinnati, Ohio

-or-

Des Moines Menace (PDL) vs. FC Cincinnati (USL), 7:30 p.m. CT, Valley Stadium; West Des Moines, Iowa

Tampa Bay Rowdies (USL) vs. The Villages SC (PDL)/Jacksonville Armada U-23 (NPSL) winner, 7:30 p.m. ET, Al Lang Stadium; St. Petersburg, Fla.

Ocean City Nor’easters (PDL) vs. Harrisburg City Islanders (USL), 7:30 p.m. ET, Carey Stadium; Ocean City, N.J.

-or-

Junior Lone Star FC (Pa.) vs. Harrisburg City Islanders (USL), TBDHome Team TBD

Grand Rapids FC (NPSL) vs. Pittsburgh Riverhounds (USL), 7:30 p.m. ET, Pat Patterson Field (Crestwood Middle School); Kentwood, Mich.

-or-

Chicago FC United (PDL) vs. Pittsburgh Riverhounds (USL), 7 p.m. CT, Martin Stadium (Northwestern Univ.); Evanston, Ill.

FC Wichita (NPSL) vs. Saint Louis FC (USL), 7 p.m. CT, Stryker Soccer Compex; Wichita, Kan.

-or-

Saint Louis FC (USL) vs. Azteca FC (Colo.), 7 p.m. CT, WWT Soccer Park; Fenton, Mo.

Dutch Lions FC (NPSL) vs. San Antonio FC (USL), 7 p.m. CT, Dutch Lions FC Soccer Facility; Conroe, Texas

-or-

San Antonio FC (USL) vs. NTX Rayados (Texas), 7:30 p.m. CT, Toyota Field; San Antonio, Texas

Tulsa Roughnecks FC (USL) vs. Oklahoma City Energy U23 (PDL), 7 p.m. CT, Hurricane Soccer & Track Stadium; Tulsa, Okla.

-or-

Tulsa Athletic (NPSL) vs. Tulsa Roughnecks FC (USL), 7:30 p.m. CT, Hurricane Soccer & Track Stadium; Tulsa, Okla.

OKC Energy FC (USL) vs. Moreno Valley Fútbol Club (Calif.), 7 p.m. CT, Taft Stadium; Oklahoma City, Okla.

-or-

Ventura County Fusion (PDL) vs. OKC Energy FC (USL), 7 p.m. PT, Ventura College Sportsplex; Ventura, Calif.

Colorado Springs Switchbacks FC (USL) vs. Colorado Rush (Colo.)/FC Tucson (PDL) winner, 6 p.m. MT, Weidner Field; Colorado Springs, Colo.

Fresno Fuego (PDL) vs. Phoenix Rising FC (USL), 7 p.m. PT, Fresno State Soccer & Lacrosse Stadium; Fresno, Calif.

-or-

La Máquina FC (Calif.) vs. Phoenix Rising FC (USL), 7 p.m. PT, Santa Ana Stadium; Santa Ana, Calif.

FC Golden State Force (PDL) vs. Orange County FC (USL), 7 p.m. PT, Citrus College; Glendora, Calif.

-or-

Outbreak FC (Calif.) vs. Orange County FC (USL), 7 p.m. PT, Long Beach State Univ.; Long Beach, Calif.

Albion SC Pros (NPSL) vs. San Diego Zest (PDL), 7 p.m. PT, Mission Bay High School; San Diego, Calif.

-or-

Chula Vista FC (Calif.) vs. San Diego Zest (PDL), 7 p.m. PT, Eastlake High School; Chula Vista, Calif.

-or-

L.A. Wolves FC (Calif.) vs. Chula Vista FC (Calif.)/Albion SC Pros (NPSL) winner, 7:30 p.m. PT, Bell Gardens John Anson Ford Park; Bell Gardens, Calif.

Sacramento Republic FC (USL) vs. Anahuac FC (Nev.)/Sonoma County Sol (NPSL) winner, 7:30 p.m. PT, Papa Murphy’s Park; Sacramento, Calif.

San Francisco Deltas (NASL) vs. Burlingame Dragons FC (PDL)/El Farolito (Calif.) winner, 7:30 p.m. PT, Stanford University; Stanford, Calif.

OSA FC (NPSL) vs. Reno 1868 FC (USL), 7:30 p.m. PT, Starfire Sports Complex; Tukwila, Wash.

-or-

Sounders FC U-23 (PDL) vs. Reno 1868 FC (USL), 7:30 p.m. PT, Sunset Stadium (Sumner H.S.); Sumner, Wash.

 

More from

More SBI
Home